aminofoam aminofoam
2771
BLOG

GAZYFIKACJA WĘGLA (wróbel w garśći czy skowronek na dachu)

aminofoam aminofoam Gospodarka Obserwuj notkę 15

 

Ostatnie tygodnie to wyraźne przestawienie wajchy w polityce wschodniej ale też podejścia do energetyki a w szczególności zapowiadany „ renesans węgla”. Wiadomo Polska energetyka węglem stoi ale ten mariaż jest też przyczyną ekologiczno- klimatycznych perturbacji związanych z zanieczyszczaniem środowiska i wysoką emisją CO2.

Gospodarzom „nękanego przez ekologów folwarku „ marzą się czyste technologie . Nowobudowane bloki energetyczne mają powstawać w systemie CCS Ready ( ze względów ekonomicznych to jednak tylko ładny ale pusty slogan). Kierunkiem uwalniającym środowisko od węglowych zanieczyszczeń ma być też podziemna gazyfikacja węgla / PGW/ 

Gazyfikacja węgla to proces wykorzystujący węgiel do produkcji wodoru.Jest to silnie endotermiczna reakcja w której węgiel reaguje z parą wodną, a produktami są: wodór i tlenek węgla, który z kolei po chwili reaguje z pozostałą parą wodną (o ile reakcja nie była idealnie stechiometryczna), czego produktem jest wodór oraz dwutlenek węgla. Ta druga reakcja jest lekko egzotermiczna, jednak cały proces wymaga dostarczenia znacznej ilości energii./wikipedia/

W PGW mamy do czynienia ze zjawiskiem pirolizy , przejścia węgla w stan gazowy tzw. gaz koksowniczy / składający się głównie z CO , H2 i metanu/ który jest wydobywany na powierzchnię a węglowe balasty / pyły, żużle/ towarzyszące tradycyjnemu spalaniu pozostają pod ziemią.

W 2010r. naukowcy z GIG przeprowadzili próbną gazyfikację w Mikołowie w kop. Barbara /w ciągu 2tyg. zgazyfikowano 20t węgla ze złoża 5x15x1,5m/.

http://www.nettg.pl/news/119529/khw-w-kopalni-wieczorek-trwa-eksperyment-pzw

Aktualnie tj. w końcu marca GIG i KHW rozpoczął eksperyment z pilotażową instalacją PZW w kopalni Wieczorek . Jak podaje portal górniczy „ pod ziemią spłonie pociąg z węglem” a wydajność procesu to 28m3 gazu /min. W eksperymencie testowany jest też system tłumienia i wygaszania co jest niezmiernie istotne ze względów bezpieczeństwa . Według Linc Energy bardzo ważna też jest izolacyjność złoża uniemożliwiająca zanieczyszczanie okolicznych wód , czy ucieczkę substancji lotnych. Słaba izolacyjność dyskwalifikuje teren dla celów PGW.

Miejsce eksperymentu zdążyli już odwiedzić wojewoda, prezydent Katowic , arcybiskup i szereg pomniejszych prezesów. Kierunek jest perspektywiczny , rozbudza nadzieje na bardziej przyjazną energetykę węglową. Można tu też gromadzić polityczny kapitał. Np. J. Buzek od kilku lat w mediach , sympozjach i bankietach okolicznościowych traktuje kierunek jako swoją mantrę a od 2008r występuje jako duchowy guru / porzuconej w 2012r./ inwestycji CCS w Bełchatowie.

W tle większych przemysłowych działań mamy koncesje Kulczyk Inwestment na wydobycie węgla / z koncepcją gazyfikacji/ złoża Kobiór czy Linc Energy na terenie gminy Skawina.

Złoża węgla brunatnego w rejonie Legnicy też są brane pod uwagę we wprowadzaniu tych technologii .

Badania z PGW mają miejsce w różnych rejonach świata ale chyba najdalej i najbliżej przemysłowej eksploatacji są Chińczycy / przyciśnięci swym smogiem/.

Gra wydaje się warta świeczki a więc badajmy , testujmy pilotażujmy , wchodźmy z tym w komercyjny przemysł tylko skonfrontujmy to jeszcze z polityką klimatyczną UE. A mianowicie w  tej technologii pojawia się zwiększona emisja CO2. Emisja jest tu zdublowana. Najpierw pojawia się CO2  w procesie gazyfikacji/spalania/ węgla pod ziemią a następnie przy pozyskiwaniu energii ze spalania gazu. Od strony zanieczyszczania środowiska PGW wygląda stricte ekologicznie ale podwojona emisja CO2 uderza w ideologię GO i tych osobowości uznających CO2 za zanieczyszczenie /obecnych również na salonie24/ . W takim przypadku pojawia się pomysł podziemnej instalacji CCS do wychwytu CO2.

Wg.Siemens Fuel Gasifier

Technologia gazyfikacji umożliwia efektywne i ekologiczne przetwarzanie węgla oraz niskiej jakości paliw w energię elektryczną, produkty chemiczne oraz paliwa syntetyczne. Zintegrowanie technologii gazyfikacji oraz technologii turbin gazowych umożliwia wysokosprawne wytwarzanie energii elektrycznej z węgla kamiennego. Elektrownie, w których stosuje się technologię gazyfikacji minimalnie oddziaływają na środowisko naturalne – „Czyste technologie węglowe”, a w połączeniu z instalacją do wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla (CCS) przyczyniają się do zmniejszenia ilości gazów cieplarnianych w atmosferze.

Przyszłość pokaże czy polityka klimatyczna serwowana przez unijnych komisarzy będzie wartością nadrzędną nad zdrowym rozsądkiem i uwarunkowaniami ekonomicznymi Czy pojawią się dyrektywy integrowania PGW z CCS i wejdziemy na drogę gospodarczej paranoi.   Taka koncepcja drastycznie zwiększałaby koszty wytwarzania „czystej energii” , mamy już przykre doświadczenia z demonstracyjnym projektem CCS- Bełchatów. Taki kierunek integracyjny wygląda raczej na –„economic collapse” a przysłowiowy wróbel w garści może okazać się skowronkiem na dachu.

aminofoam
O mnie aminofoam

Niepokorny dążący do zrozumienia konstrukcji energetycznej naszej planety i przekazu dla młodych indoktrynowanych przez zielonych neomarksistów

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka